trendy projektowanie stron www

 

Globalne trendy zmieniają się z roku na rok. Moda, styl życia, sposób korzystania z technologii – wszystko to ulega przeobrażeniom. Tak samo dzieje się w obszarze marketingu internetowego i projektowania stron www. Moda w sieci to kalejdoskop. Responsywność i minimalizm to nie wszystko. Przyglądamy się najnowszym trendom w projektowaniu stron www dla roku 2020!

Trendy w projektowaniu stron internetowych – dostosuj witrynę do różnych urządzeń mobilnych

 

Strona responsywna to właśnie taka, która jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Oznacza to, że niezależnie od rozdzielczości ekranu na jakim jest wyświetlana, wygląda atrakcyjnie i „nie rozjeżdża się. To bardzo ważne, aby uniknąć błędów w wyświetlaniu treści. Obecnie ponad 50% całego ruchu pochodzi z kanałów mobilnych. Byłoby wielką stratą utracić ponad połowę zainteresowanych Twoją stroną użytkowników w wyniku braku responsywności.

 

Co ważne, responsywna strona internetowa jest lepiej punktowane w algorytmach Google. W 2015 marka Google oficjalnie podała informację, że strony WWW nie przystosowane do urządzeń mobilnych są plasowane niżej w wynikach wyszukiwania, niż witryny internetowe, które zostały przystosowane. Zatem jeśli zależy Ci na pozycjonowaniu (a powinno!), to nie możesz tego bagatelizować.

 

Scrollowanie zamiast paginacji

 

Użytkownicy stron www cenią wygodę. Paginacja, czyli stosowanie wielu osobnych podstron (od ang. page, czyli strona) może odstraszyć Twojego klienta. Zbyt skomplikowany układ strony wymagający wielokrotnego przełączania się między stronami nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście w wielu przypadkach (np. sklepy internetowe, gdzie każdy produkt to osobna podstrona produktowa) nie da się tego uniknąć. Jeśli jednak Twoja strona daje możliwość zawarcia swojej treści na jak najmniejszej ilości pojedynczych podstron, wykorzystaj scrollowanie!

 

Dlaczego scrollowanie jest tak bardzo popularne i jak to się ma do przyzwyczajeń użytkowników? Powodem tego trendu są… media społecznościowe! Serwisy takie jak Instagram, Facebook czy Pinterest od lat wykorzystują właśnie mechanizm scrollowania. Zaletą tego jest, to, że treści na stronie ładowane są dopiero w momencie, gdy ekran zostanie przewinięty w dół (scroll). Dzięki temu, podczas wywoływania witryny nie jest wymagane załadowanie wszystkich treści, lecz tylko tego fragmentu, który ma za chwilę zostać wyświetlony na ekranie.

 

Tworząc stronę opartą w dużej mierze na scrollowaniu zamiast przeklikiwaniu się przez podstrony, trafiasz w gusta internautów, którzy korzystają z mediów społecznościowych. Zwiększysz komfort i wygodę podczas przeglądania Twojej witryny. Takie są trendy w projektowaniu stron www.

 

Komunikuj się za pomocą wideo

 

Strony zapełnione tekstem od góry do dołu odchodzą do lamusa! Konsumpcja treści wideo w internecie rośnie w niebywałym tempie. Agencja mediowa Zenith prognozuje, że w 2021 roku średnia czasu poświęconego na konsumpcję contentu wideo w internecie osiągnie w Polsce średnio 70 minut dziennie. To o 40% więcej niż w roku 2018. Dynamiczny wzrost konsumpcji wideo w internecie jest widoczny szczególnie wśród młodszych grup konsumentów. Jeśli Twoją grupą docelową są nastolatkowie i dwudziestokilkulatkowie koniecznie zadbaj o to, aby na Twojej stronie www pojawiły się materiały wideo. To jeden z trendów w projektowaniu stron www , który już jest wdrażany przez wiele marek.

 

Na przykład strona www.reebok.pl wykorzystuje wideo do promowania nowego modelu obuwia. Zamiast silić się na długi opis, zaprezentowano dynamiczne, krótkie wideo, które doskonale ukazuje detale obuwia.

 

trendy w projektowaniu stron www

 

Zalet stosowania wideo w treści strony jest bardzo dużo. Atrakcyjna forma przedstawienia informacji, możliwość zawarcia wielu różnych informacji w krótkim czasie, przedstawienie produktu w dokładniejszy sposób niż jest to możliwe za pomocą słów.

 

Wyraźna kolorystyka i prostota

 

Odważna kolorystyka i wyraźne przedstawienie treści to sposób na wyróżnienie naszej strony internetowej spośród konkurencji. Prosta i czytelna strona ma jedną, główną zaletę – wzrok użytkownika nie błądzi, tylko koncentruje się na właściwej treści. Na tej, na której zależy nam, aby się skoncentrował. Wiele marek rezygnuje z „bezpiecznych” i „nudnych” pasteli, na rzecz kontrastowych wyrazistych kolorów – np. zestawienia czerwonego z białym lub limonkowego z czarnym. Dodatkowym atutem odważnych zestawień kolorystycznych jest lepsze prezentowanie się takich zestawień na coraz popularniejszych w ekranach urządzeń matrycach IPS.

 

Głosowy interfejs użytkownika

 

O rozwoju technologii Voice Search, jako jednym z wiodących trendów, pisaliśmy niejednokrotnie. Wyszukiwanie za pomocą komend głosowych już wkrótce może stać się standardowym sposobem wyszukiwania. Jak wynika z prognoz na 2020 rok, aż połowę zapytań w wyszukiwarce Google mają stanowić polecenia werbalne!

 

Statystyki przewidują, że kanały głosowe do 2022 roku będą rynkiem o wartości ponad 40 miliardów dolarów (źródło: OC&C Strategy Consultants). A ponad 60% w wieku powyżej 25 lat uważa, że będzie częściej używać urządzeń głosowych. Jak to się przekłada na projektowanie stron? Wprowadzenie głosowego interfejsu użytkownika ma jedną główną zaletę.

 

Głosowe interfejsy mogą być bardziej przyjazne użytkownikowi niż klasyczne. Dlaczego? Ponieważ większość ludzi jest zmęczona ciągłym wykorzystywaniem zmysł wzroku poprzez ciągły kontakt z ekranem. Wiele osób wykonuje swoją pracę na komputerze, nawet w zawodach które nie mają nic wspólnego z informatyką. Z kolei po godzinach pracy osoby te spędzają nawet po kilka godzin dziennie korzystając z mediów społecznościowych.

 

Z tych powodów istnieje prawdopodobieństwo, że wykorzystanie Voice Search może stać się to kolejnym trendem w projektowaniu stron internetowych. Chcesz wyprzedzić konkurencję? Zaprojektuj witrynę z głosowym interfejsem użytkownika!

 

Szybkie ładowanie strony – nowoczesne strony to te, które ładują się w ultra krótkim czasie!

 

Zastanawiasz się jakie są inne trendy w projektowaniu stron internetowych? Szybkość wczytywania informacji i wydajność to jedne z najważniejszych cech strony www, które decydują o jej skuteczności w dotarciu do klienta. A o to nam chodzi! Konkurencja w internecie jest bardzo silna, dlatego jeśli chcemy od początku zadbać o dobre pozycjonowanie strony musimy zatroszczyć się o odpowiednie tempo wczytywania danych strony. Jeśli Wasza strona ładuje się zbyt długo, jest opuszczana przez użytkowników. Nie zachęca ona też do jej ponownego odwiedzenia – tym samym zyskując wyższy współczynnik odrzuceń.

 

Wysoka szybkość ładowania się witryny bezpośrednio wpływa także na dobrą widoczność w wyszukiwarce Google.

 

Najnowsze trendy w projektowaniu stron www – podsumowanie

 

Jak widzisz, trendy w projektowaniu stron www wykraczają obecnie poza same aspekty wizualne, a mają związek z aspektami technicznymi wykorzystanymi w trakcie kodowania strony. Nowoczesny projekt strony internetowej musi być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny!

 

Trendy w projektowaniu stron www wskazują w jaki sposób powinieneś zoptymalizować swoją witrynę. Szukasz agencji, która wykona Ci nowoczesną stronę? Skontaktuj się z nami!