Jak zaprojektować atrakcyjną stronę internetową

Nośniki cyfrowe, są obecnie bardzo popularne. Każdy z nich korzysta, nawet, jeśli nie jest tego świadomy. Blogi, strony internetowe, sklepy internetowe – to wszystko rodzaje nośników cyfrowych. Za ich pośrednictwem, jesteśmy w stanie np. dokonać zakupów. Zanim jednak stworzymy stronę internetową, musimy wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Sprawdźmy, o co należy zadbać, aby zrobić to dobrze.

Jak zaprojektować atrakcyjną stronę internetową?

 

To, od czego należy zacząć, jeśli mówimy o budowaniu strony, to kreatywne podejście do tematu. Strona musi być w pierwszej kolejności atrakcyjna dla odwiedzającego. Z badania, które przeprowadzone zostało przez Deloitte, wynika, że obecnie, z Internetu, w Polsce, korzysta blisko 25 mln osób. To blisko 45% naszego społeczeństwa. Oznacza to, że aby zainteresować odbiorcę, należy pokazać mu coś, co w jego ocenie będzie atrakcyjne. Kreatywność w tworzeniu stron internetowych jest zatem priorytetem.

Odbiorcy lubią to, co już znają – wykorzystaj to!

 

Zatem jak zaprojektować atrakcyjną stronę www? W projektowaniu stron internetowych, bardzo ważne jest wykorzystanie tego, co odbiorcy już znają. Pewne przyzwyczajenia związane z korzystaniem ze stron, zostają w nas na długo. Czasem coś, co może wydawać nam się przestarzałe, może nad wyraz dobrze działać. Stosowanie tradycyjnych metod, które sprawią, że strona będzie atrakcyjna, jest bardzo dobrą drogą. Oto jedne z najskuteczniejszych metod, które sprawią, że strona będzie atrakcyjna dla użytkownika:

  • ruchome grafiki / gify,
  • widoczny formularz do zapisania się na newsletter,
  • wyraźnie zaznaczony button subskrybcji,
  • ciekawe grafiki w tekstach.

Pamiętajmy, że użytkownik musi czuć się dobrze na stronie, którą odwiedza. Musi być ona możliwie jak najbardziej intuicyjna w obsłudze.

Nie zlecaj zarządzania stroną komuś innemu

 

Jednym z kolejnych punktów związanych projektowaniem atrakcyjnej strony internetowej, jest stworzenie jej w taki sposób, abyśmy mogli nią samodzielnie zarządzać. Związane to jest w wdrażaniem choćby minimalnych zmian na stronie. Użytkownicy lubią zmiany, pod warunkiem, że są one korzystne i ułatwiają korzystanie ze strony. Musimy być pod tym względem bardzo czujni. Sprawdzajmy, na jakich obszarach strony nasi odbiorcy przebywają najczęściej. Wiedząc to, jesteśmy w stanie dopasować te obszary możliwie jak najlepiej do ich potrzeb. Warto też zwrócić uwagę na strony www dla niepełnosprawnych.

Co sprawi, że strona www wyda się użytkownikom atrakcyjna?

 

Jest kilka elementów, które sprawią, że strona będzie atrakcyjna dla odbiorców. Wdrażając je, zyskujemy niemalże 100% pewności, że użytkownicy będą na nią wracać. Elementy, które czynią stronę www atrakcyjną i o które musimy zadbać to:

  • Estetyka. Ładna strona to połowa sukcesu. Użytkownicy Sieci to przede wszystkim wzrokowcy. Jeśli nasza strona po otworzeniu zrobi na nich dobre wrażenie, możemy być pewni, że zyskamy ich uwagę.
  • Bogate wnętrze multimedialne. Strona, na której znajduje się tylko i wyłącznie tekst, jest nieatrakcyjna dla użytkownika. Zadbajmy o to, aby dodawanie na stronę filmów, grafik, czy zdjęć, nie było dla nas najmniejszym problemem. Wszelkie dodatki multimedialne są jak najbardziej mile widziane.
  • Możliwość szybkiego przejścia do social mediów. Użytkownicy Sieci, spędzają blisko 7 godzin dziennie w szeroko rozumianych social mediach. Jeśli umieścimy na naszej stronie wygodny button, który bez najmniejszego problemu przekieruje ich na nasz fp, konto na Twitterze czy Instagramie, z pewnością będzie to działało korzystnie.
  • Automatyzacja. Jeśli użytkownik, który przebywa na naszej stronie będzie szukał na niej konkretnych informacji, należy mu to jak najbardziej ułatwić. Umieszczenie pola „szukaj”, wdrożenie odpowiednich odnośników w tekście, które przekierują do konkretnych wpisów – tego nie może zabraknąć.
  • Optymalizacja. Bardzo ważnym elementem, aby zatrzymać użytkownika na stronie, jest zadbanie o to, aby umieszczone grafiki, zdjęcia i pliki multimedialne, ładowały się możliwie jak najszybciej. Optymalny czas ładowania obrazków na stronie, to około 3 sekundy.
  • Nie zapominaj o SEO. Strona musi być przyjazna użytkownikom, ale nie możemy zapominać, żeby ułatwić im znalezienie jej. Dopasowanie meta opisów, title i description w taki sposób, aby możliwe było znalezienie strony po wpisaniu konkretnych fraz kluczowych, to konieczność.

Aktualizuj informacje na bieżąco

 

Atrakcyjność strony www podnoszona może być na jeszcze jeden sposób. Użytkownicy Sieci szukają w niej przede wszystkim informacji. Musimy stać się zatem dla nich wiarygodnym źródłem, które posiada odpowiedzi na aktualnie nurtujące ich pytania. Oznacza to, że powinniśmy aktualizować treści na stronie możliwie jak najczęściej. Nie chodzi tylko o posty, które pojawiają się w zakładce blog. Pamiętajmy, ze użytkownicy Sieci są ciekawi. Jeśli w naszej firmie coś się zmienia, jeśli pracujemy nad nowym projektem – podzielmy się tymi informacjami.

Jak pokazać stronę użytkownikom?

 

Jest jeszcze jedna kwestia, o którą musimy zadbać, kiedy przystępujemy do jej zaprojektowania. Sam wygląd i funkcjonalność strony są bardzo ważne. Musimy jednak znaleźć sposób na to, aby pokazać ją jak najszerszemu gronu odbiorców. Kiedy tworzymy stronę naszej marki, od razu powinniśmy zadbać o to, aby jej fan page pojawił się w social mediach. Połączenie strony internetowej z social mediami, jest obecnie koniecznością. W ten sposób zyskamy gwarancję, że dotrzemy z naszym przekazem nie tylko do szerokiego grona odbiorców. Będziemy mieli też pewność, że informacje, które publikujemy, trafiają do osób, które są nimi realnie zainteresowane.