jak będzie wyglądał świat w 2030 roku

Smart miasta z podłączonymi samochodami i autonomicznie latającymi dronami, nowe doświadczenia zakupowe, czujniki dosłownie wszędzie i koniec ze smartfonami?! Tak mógłby wyglądać świat internetu rzeczy (IoT) w 2030 r. Zobacz wizję przyszłości, która prędzej, czy później zmaterializuje się w naszej rzeczywistości!

Jak będzie wyglądał świat w 2030 roku?

Wyobraź sobie rok 2030. Wracasz do domu z pracy, ale mimo tego, że siedzisz w Twoim samochodzie, możesz poświęcić całą swoją uwagę na zakupy spożywcze on-line. Nie musisz kierować, hamować ani zmieniać biegów, ponieważ twój inteligentny samochód elektryczny zabiera Cię wszędzie tam, gdzie chcesz jechać – szybko, bezpiecznie i bez angażowania Twojej uwagi.

Nie zwracasz uwagi na ruch uliczny, dlatego możesz po drodze do domu robić inne rzeczy, grać w ulubione grę, albo czytać książkę, lub zanurzać się w wirtualnej rzeczywistości (VR).

Smart miasta i samochody podłączone do IoT

Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – w przyszłości nie będzie prawie żadnych wypadków. Czujniki w całym pojeździe będą śledzić wszystkie przeszkody i reagować automatycznie. Co to jest IoT? Według www.infineon.com prawie wszystkie pojazdy będą częścią internetu rzeczy do 2030 r. Oznacza to, że prawa jazdy staną się przestarzałe, a szkoły jazdy w wyniku tego upadną.

Również stacje benzynowe i sklepy samochodowe nie będą już potrzebne. Na przykład, jeśli samochód wymaga dostrajania, konserwacja zapobiegawcza wykryje go i automatycznie serwisuje pojazd.

W przyszłości, na drogach nie będzie czegoś takiego jak korki. Pojazdy będą komunikowały się ze sobą na drodze. Jeśli na przykład na korku jest zatłoczenie określonej drogi, zbliżające się pojazdy po prostu wybierają inną trasę – wszystko bez typowych urządzeń nawigacyjnych GPS, a za pośrednictwem inteligentnych urządzeń, czujników i internetu rzeczy.

Jak internet rzeczy zmieni miasta?

Wszystko stanie się znacznie wydajniejsze. Nie musimy już dłużej czekać w korku. Latarnie uliczne z kamerami i czujnikami automatycznie analizują lokalizację i liczbę użytkowników dróg. Niezależnie zmieniają kolor z czerwonego na zielony.

Nie będziesz musiał także jeździć po okolicy i szukać miejsca parkingowego. Twój samochód poprowadzi Cię do najbliższego dostępnego miejsca, ponieważ parkingi również będą połączone z siecią IoT.
Przed przejściami dla pieszych i szkołami samochody będą automatycznie zmniejszały prędkość. To wprowadzi znacznie więcej bezpieczeństwa do naszego codziennego życia.

Ulice również staną się znacznie bezpieczniejsze. W wizji miast 2030 kamery na lekkich słupach monitorują całe drogi i tym samym natychmiast identyfikują na przykład porywacza torebki. Z drugiej strony, karta SIM wbudowana w kartę torby sama zasygnalizuje jej lokalizację, nawet w przypadku zaginięcia, czy kradzieży.

Inteligentne lampy uliczne mają znacznie więcej do zaoferowania: gdy zbliża się osoba lub pojazd, zapala się inteligentna lampa uliczna LED – i odwrotnie. Ta technologia pozwala zaoszczędzić ponad połowę mocy zużywanej przez tradycyjne żarówki.

Wizja świata 2030 – co to jest IoT?

Wyobraź sobie taki scenariusz. Dzwoni Twoja mama, która ma 80 lat i mieszka sama – jest chora. Wczoraj rano alarmowa aplikacja ostrzegła Cię, że jej czujniki zdrowia odnotowały niepokojące wyniki.

Dzięki telemedycznej diagnozie komputer ponownie sprawdził wszystkie dane. Zamówiłeś taksówkę, żeby zabrać ją do lekarza. Lekarz, zanim przyjechałeś, już zapoznał się z dokumentacją, ponieważ otrzymuje wyniki w trybie natychmiastowym.

Na szczęście nie jest tak źle, jak się spodziewano. Ma tylko lekką gorączkę, po czym lekarz wykonał zastrzyk. Obawialiście się już, że nerka 3D, wszczepiona dwa miesiące temu, zawiodła, ale na szczęście tak nie jest. W przyszłości narządy, które już nie działają, są zastępowane sztucznymi z drukarek 3D.

Jaka będzie wizja świata 2030? Czy uważasz to za niesamowite? Już teraz w taki sposób wytwarza się protezy, a naukowcy pracują nad rozwojem sztucznych naczyń. W eksperymentach na zwierzętach naukowcy byli nawet w stanie wyprodukować funkcjonujące jajniki!

Koniec smartfonów?

Czy taki scenariusz ma szansę się wydarzyć? Może się okazać, że w 2030 nie będziesz już potrzebował telefonu. Trzymanie urządzenia w ręku w pewnym momencie z pewnością okaże się kłopotliwe. Komunikacja, zakupy, zabawa i zbieranie informacji za pomocą okularów HoloLens jest znacznie bardziej intuicyjna.

Być może już to zauważyliście w 2017 r., kiedy na rynek weszły pierwsze modele HoloLens, wciąż jeszcze prototypowe, ale pokazały nową jakość korzystania z technologii. Holo Lens wyświetlają hologramowe obrazy, którymi można sterować za pomocą ruchu dłoni. Bez konieczności trzymania urządzenia w dłoni. W wielu przypadkach może to ułatwiać pracę i wnieść nową jakość na przykład do branży technologicznej.

co to jest internet rzeczy

Następnie Microsoft ogłosił koniec smartfona, a badacze innowacji Trendone przewidzieli, że nie będziemy musieli produkować żadnych urządzeń do komunikacji cyfrowej najpóźniej do 2027 r. Być może obie z tych prognoz sprawdzą się w naszej przyszłości.

Jest to również o wiele bardziej praktyczne. Jeśli chcesz wiedzieć, czy nadal mam brokuły w domu, pytasz HoloLens za pomocą sterowania głosowego. Masz możliwość używania go jako okularów lub jako inteligentnej soczewki kontaktowej.

Tak czy inaczej, HoloLens, podaje Ci wynik – i jeśli się zgadzam, warzywo trafia bezpośrednio na moją wirtualną listę zakupów, która podlega bezpośrednio sklepowi spożywczemu.

Zakupy przyszłości z wykorzystaniem Internetu sensorycznego

Jak będziemy robić zakupy w przyszłości? Mijając witrynę sklepu zobaczysz migającą, spersonalizowaną i dopasowaną wizualnie do Twoich gustów ofertę. Jeśli wcześniej w tym sklepie kupiłeś wino, a teraz moja ulubiona marka „2023 Cabernet Blanc Finlandia” jest w sprzedaży, to reklama na wystawie pokaże Ci dokładnie ten produkt! To z pewnością poprawi skuteczność reklam, ponieważ na pewno nie zobaczysz w sklepie reklamy rajstop damskich, jeśli jesteś zatwardziałym motocyklistą.

W swoim czasie sklepy eksperymentowały z tego rodzaju boostowaniem lojalności klientów – ale trzeba było używać nieporęcznych aplikacji, aby otrzymywać powiadomienia. W 2030 stanie się to o wiele łatwiejsze i bardziej płynne: czujniki, technologia RFID i układy NFC to umożliwiają.

Jeśli potrzebujesz kupić jedynie wino i ser, to płacenie za tak niewielką ilość produktów stanie się o wiele łatwiejsze.

Wystarczy, że zatrzymasz się przy wyjściu, gdzie system automatycznie skanuje chipy lub oznakowania RFID na produktach. Kasjerzy nie muszą już wchodzić w interakcje. Zapłacisz przez układ NFC wbudowany np. w bransoletkę lub pierścionek. Po prostu trzymając go przy terminalu i potwierdzisz zakup za pomocą osobistego kodu – wszystko trwa kilka sekund.

Smart ubrania i smart półki sklepowe

Jak będzie wyglądał świat w 2030 roku? Planujesz kupić nową koszulkę do biegania. To zupełnie nowa, niedostępna jeszcze w 2019, technologia. Zakładasz ubranie, a wbudowane w nie czujniki oraz czip podłączający koszulkę do IoT analizuje środowisko i odczytuje Twój pomiar ciała.

iot co to

Jeśli temperatura Twojego ciała jest niska, koszulka będzie Cię rozgrzewać, a jeśli zbyt wysoka, ochładzać. Inteligentne lustra w szatni poinformują Cię, że ten model jest nadal dostępny w trzech różnych kolorach, gdzie został wyprodukowany, jak należy pielęgnować tkaninę itp. Za pomocą poleceń głosowych, które możesz skierować w stronę lustra otrzymasz jeszcze więcej informacji. Takich, jakie sobie zażyczysz.

Puste półki z wybrakowanym asortymentem to już przeszłość. Inteligentne regały sklepowe wyczuwają, kiedy należy je uzupełnić, a roboty je uzupełniają. Urządzenia działają autonomicznie i komunikują się ze sobą. Już teraz czynimy pierwsze kroki w tym kierunku. Pierwsze próby obejmują algorytmy przewidywania, kiedy poszczególne produkty zostaną wyprzedane i automatyczne zamówienia nowych dostaw. Sprawdź też czym jest automatyzacja marketingu.

Jak będziemy żyć w 2030 roku – zagrożenia

Jak się czujesz z tym, co przeczytałeś do tej pory? Czy jesteś oszołomiony tym, co się wydarzy? Nasza wizja, choć śmiała, jest jak najbardziej realna do zaistnienia. Rzeczywistość z tak rozbudowanym IoT brzmi co prawda jak życie w sielance, ale pamiętajmy, że nadal bazujemy na technologii i sztucznej inteligencji.

Internet sensoryczny ma też swoją wadę. IoT działa niezwykle wydajnie, świat staje się bezpieczniejszy. Ponieważ w dzisiejszych czasach wszystko jest połączone, stajemy się coraz bardziej wrażliwi. W 2030 zapewne olbrzymie centra cyberbezpieczeństwa będę czuwały nad bezpieczeństwem wszystkich tych złożonych procesów.

W jaki sposób hakerzy i oszuści będą mogli oszukać chipy z wbudowanymi technologiami zabezpieczeń, szyfrowania i uwierzytelniania? Jakie zabezpieczenia będzie trzeba będzie wprowadzić? Jak będzie wyglądała cyfrowa przestępczość w 2030? Takich pytań rodzi się od razu cała lista, a odpowiedzi jeszcze nikt nie zna.

Jak będzie wyglądał świat w 2030 roku? Ponure proroctwo Yuval Noah Harari mówi: „Prawdziwym problemem będzie sprawienie, aby życie ludzi miało sens w przyszłości”. Czy tak się stanie? Wydaje nam się, że NIE. Czy nie jest odwrotnie? Przez nadmiar czasu, jaki pochłaniają nam codzienne obowiązki, mało kto ma chwilę zastanowić się nad tym, co tak naprawdę go w życiu uszczęśliwia. Technologia może to odmienić. Bądźmy jednak ostrożni. Sztuczna inteligencja to obosieczna broń. Korzystajmy z niej rozważnie.