czym się różni UX od UI

UX i UI to popularne terminy, pojawiające się najczęściej w kontekście projektowania stron internetowych i aplikacji mobilnych. Oba pojęcia są – zdawałoby się – znane, jednak wciąż są mylone lub źle rozumiane. Odpowiedzmy sobie raz, a jasno – czym się różni UX od UI?

 

Pojęcia User Experience (UX) oraz User Interface (UI) często występują obok siebie. A to dlatego, że bez dobrze zaprojektowanego UX, trudno o skuteczny UI – i vice versa. Procesy projektowania UX i UI powinny być ze sobą powiązane, by przynosiły oczekiwane efekty. Nie oznacza to jednak, że oba terminy oznaczają to samo. Czym się różni UX od UI? Podstawową różnicą między nimi jest to, że za UI odpowiada grafik, a za UX niekoniecznie – tutaj lepiej sprawdzi się np. Product Owner, osoba rozumiejąca biznes, klientów, ich zachowania i oczekiwania, oraz doskonale znająca rozwiązanie, jakie chce im zaoferować. Zdziwieni, że UX-em nie zajmuje się grafik? 🙂 Nic dziwnego, ponieważ oba pojęcia często są używane zamiennie lub niepoprawnie. Poniżej wyjaśniamy każde z nich.

 

UX Designer stawia przede wszystkim na doświadczenie

 

UX – jak sama nazwa wskazuje – skupia się na tym, w jaki sposób użytkownik doświadcza kontaktu z daną stroną czy aplikacją. Czy korzystanie z aplikacji jest dla niego intuicyjne? Czy umie z łatwością odnaleźć elementy i informacje, których szuka? Zadaniem UX Designerów jest zaprojektowanie sposobu działania danej aplikacji. Jakie elementy i informacje mają się znaleźć na głównej stronie? Co się dzieje po kliknięciu danego przycisku? W którym miejscu umieścić kluczowe CTA? Czy powinny mieć formę tekstu, czy przycisku? Czy menu powinno być rozbudowane, czy może lepiej sprawdzi się one pager?

 

UX Designer musi znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania i dostarczyć schemat budowy danej aplikacji. Z tym zadaniem zwykle nie jest sam – cały proces powinien konsultować z Project Ownerem, Product Managerem, marketingowcem, inwestorem i każdym, kto ma wpływ na rozwój biznesu. ale przede wszystkim – UX Designer powinien aplikację wielokrotnie przetestować na grupie docelowej, aby opracować użyteczne, wygodne, łatwo dostępne, zrozumiałe i zadowalające rozwiązanie. Sprawdź też jaka rolę odgrywa projektowanie stron responsywnych. Rola UI Designera jest nieco inna.

 

UX Designer
Przykład projektu UX

UI Designer odpowiedzialny za wygląd aplikacji

 

Projektowaniem User Interface zajmuje się zwykle grafik. Zadaniem UI Designera jest „ostylowanie” całego interfejsu i procesu, który zaprojektował UX Designer. Osoba projektująca UI odpowiada za takie elementy, jak kolory, wygląd i styl aplikacji, typografię, wygląd przycisków, formularzy, dobór zdjęć i grafik w taki sposób, aby tworzyły spójną i miłą dla oka całość. Cały proces musi się odbywać w kontakcie i porozumieniu z UX Designerem, jednak ogranicza się wyłącznie do elementów graficznych i estetycznych, a nie funkcjonalnych danej aplikacji. Oczywiście zdarza się, że projektant UX i UI to ta sama osoba, jednak pod warunkiem, że posiada zarówno umiejętności graficzne, jak i świetne zrozumienie potrzeb biznesowych i zachowań odbiorców.

 

UI Designer
Przykład projektu UI

 

Podsumowując skrótowo, zapamiętajcie: UX designerzy odpowiadają za sposób działania aplikacji i układ interfejsu. UI designerzy odpowiadają za wygląd aplikacji i interfejsu. Proste! 🙂