czy warto wdrożyć marketing automation w firmie

 

Oprogramowanie do automatyzacji marketingu jest używane przez firmy każdej wielkości. Pomaga firmom w automatyzacji powtarzających się zadań, a jednocześnie dociera do odbiorców na podstawie preferencji i potrzeb kluczowych użytkowników. Czy warto wdrożyć takie rozwiązanie do swojej firmy? Kiedy najlepiej to zrobić?

 

Czy warto wdrożyć marketing automation w firmie?

 

Przyjrzyjmy się kilku statystykom z badania The 2019 Omnichannel Marketing Automation Statistics Report. Dzięki zastosowaniu automatyzacji firmy, marki średnio uzyskują:

 

  1. 90% wyższy wskaźnik utrzymania klientów w jednym kanale, 
  2. 250% wyższą stopę zakupu przy użyciu 3 lub więcej kanałów,
  3. 17,27% wyższy CTR dzięki niestandardowym procesom automatyzacji.

 

Te dane powinny być dla Ciebie wystarczająco zachęcające. Z drugiej strony, musisz w pewnym momencie wdrożyć takie rozwiązanie, ponieważ… Twoi konkurenci to robią!

 

Firmy rozwijają się i zwiększają wydatki na marketing, w tym na marketing automation

 

Taki wniosek płynie z badania State of marketing automation 2019. 61% marketerów biorących udział w badaniu stwierdziło, że oczekuje wzrostu wydatków marketingowych w 2020 r. Organizacje korzystające z oprogramowania do automatyzacji marketingu często wymieniają oszczędność czasu i zasobów jako kluczowe korzyści z posiadania takiego oprogramowania. Co to jest automatyzacja marketingu? Marketerzy potwierdzają, że marketing automation to mądra inwestycja dla firm chcących uzyskać najlepszy zwrot z inwestycji. 28% respondentów wskazuje, że ich organizacja planuje zainwestować w oprogramowanie marketing automation w firmie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

 

Dlaczego firmy wdrażają marketing automation?

 

Zanim zapytasz, czy warto wdrożyć marketing automation w firmie, należy pamiętać, że większość programów nie jest tania ani łatwa w konfiguracji. Nie chcemy Cie straszyć, raczej uświadomić. W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się kilka bardziej ekonomicznych opcji, ale nadal najlepsze brandy marketing automation, takie jak Hubspot, Marketo i Pardot, mogą być dość kosztowne, szczególnie jeśli masz szeroką ofertę i rozbudowaną bazę klientów.

 

Przeglądając różne platformy oprogramowania do automatyzacji firmy, musisz także pomyśleć o menedżerze ds. relacji z klientami (czyli popularne systemy CRM), jeśli jeszcze takiego nie masz.

 

Będzie Ci to to służyć jako baza danych potencjalnych klientów i leadów w całym procesie automatyzacji. Platforma automatyzacji marketingu nie może działać bez systemu CRM.

 

Automatyzacja firmy mniejszych rozmiarów

 

Większość firm rozważających zakup oprogramowania do automatyzacji marketingu ma jedną wspólną cechę: chcą dbać o swoje leady strategicznie i długoterminowo. Dlaczego dbanie o leady i dobre zarządzanie nimi jest tak ważne dla małych firm?

Według Constant Contact, małe firmy, które wprowadziły marketing automation, były w stanie poprawić proces zarządzania potencjalnymi klientami i zarządzania leadami o 86%! Udało im się także zwiększyć wydajność i produktywność o 61%, a także ulepszyć targetowanie i personalizację o 66%.

 

Automatyzacja marketingu to inwestycja wymagająca czasu

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu lub dalszym rozwoju automatyzacji marketingu, jest czas potrzebny na skonfigurowanie oprogramowania. Oprogramowanie marketing automation w firmie działa automatycznie, ale dopiero w pewnym momencie. Na początku musisz wgrać do systemu wszystkie treści i komunikaty, które użytkownik będzie widział w różnych etapach swojej ścieżki (na przykład treść automatycznego maila po zapisie do newslettera, lub warianty dialogu z botem na Facebooku). To wymaga pracy.

 

Tworzona przez Ciebie treść jest istotną częścią działania oprogramowania, więc musisz przygotować treści dla każdego punktu kontaktu podczas podróży zakupowej klienta – od momentu wyrażenia zainteresowania produktem/usługami, aż do momentu, gdy zostanie klientem dokonującym zakupów.

 

Będziesz musiał nie tylko przygotować treści, ale także skonfigurować reguły automatyzacji, kampanie drip, a także zasady ocenianie i segregowania leadów.