płatne banki zdjec zdjecia stockowe

 

Obraz jest w komunikacji marketingowej głównym nośnikiem informacji, wiedzy i emocji oddziałujących na podświadomość odbiorcy. Pisaliśmy o tym we wcześniejszym wpisie o 10 darmowych bankach zdjęć stockowych. W poszukiwaniu wartościowych materiałów graficznych warto także zajrzeć do płatnych banków zdjęć stockowych. Płatne zdjęcia dostępne w ofercie tych serwisów internetowych dysponują bardzo dobrze skomponowanymi i skadrowanymi grafikami, a ich jakość oraz intensywność kolorów jest naprawdę przyjemna dla oka. Poniżej znajdziecie listę 5 płatnych banków zdjęć, gdzie po wykupieniu abonamentu na określoną ilość i wielkość, będziecie mogli znaleźć wiele zdjęć, wystarczających do zrealizowania wielu zaawansowanych graficznie projektów.

 

Licencjonowanie w płatnych bankach zdjęć

 

W przypadku bezpłatnych licencji związanych z darmowymi bankami zdjęć wyodrębniliśmy dwie: CC oraz CCo. W kontekście płatnych grafik stockowych istnieje kilka niuansów związanych z ich dystrybucją:

  • ograniczenia ilościowe – najczęściej obejmują one standardową licencję związaną np. z liczbą pobrań danej grafiki (najczęściej jest to 500 tys.) bądź nakładu danego magazynu. O ile w przypadku nakładu materiałów drukowanych jesteśmy w stanie określić ich ilość, to w przypadku pobrań e-booka czy liczbę wyświetleń reklamowy outdoorowej, sprawa się nieco bardziej komplikuje. W takiej sytuacji warto pomyśleć o wykupieniu licencji rozszerzonej, która z reguły nie posiada opisywanych wyżej limitów.

 

  • osoby, które mogą pracować na wykupionym zdjęciu – regulaminy płatnych banków zdjęć, działają podobnie jak w przypadku płatnego oprogramowania, czyli nakładają na kupujących ograniczenia w postaci ilości osób, które z danej licencji mogą korzystać.

 

  • rola zdjęcia – w tym aspekcie warto zwrócić uwagę na podrzędny cel grafiki, czyli taki, który wykorzystuje grafikę jedynie jako element projektu, np. kolaż stworzony z różnych zdjęć, oraz nadrzędną rolę, gdzie materiał graficzny stanowi znaczną część projektu, a ingerencja grafika odnosi się jedynie do wstawienia krótkich zdań czy fraz.

 

Lista najlepszych płatnych banków zdjęć stockowych

 

Shutterstock

Shutterstock – platforma oferuje ponad 250 milionów zdjęć, a każdego dnia uzupełniana jest o kolejne 200 tys. Dzięki niesamowitej zawartości i innowacyjnych narzędzi serwis pomaga profesjonalistom ze wszystkich środowisk i firm tworzyć najlepsze projekty.

 

Istockphoto

Istockphotobank płatnych zdjęć naprawdę dla wymagających, gdzie wysoka jakość dostępnych zdjęć w serwisie, weryfikowana jest poprzez test online dla fotografów z zakresu aspektów technicznych, prawnych i komercyjnych.

 

Depositphotos

Depositphotos – komercyjna platforma łącząca autorów licencjonowanych zdjęć stockowych w wysokiej jakości, grafik, wektorów i wideo. Dzięki należącym do serwisu fotografom z całego świata powstało miejsce mariażu biznesu i kreatywności.

 

Fotolia

Fotolia – serwis udostępnia aż 35 milionów wyselekcjonowanych zdjęć stockowych, wektorów i wideo dostarczanych przez jednych z najlepszych twórców na świecie.

 

Gettyimages

Gettyimagesbank płatnych zdjęć, który udziela licencji na użycie kreatywnych materiałów audiowizualnych – zdjęć, filmów i muzyki przeznaczonych dla klientów pracujących w branży reklamowej, marketingowej i medialnej w Polsce oraz w krajach bałtyckich. Serwis udostępnia aktualne ujęcia dokumentujące współczesne wydarzenia lokalne, regionalne i globalne, dzięki którym można przygotowywać skuteczne komunikaty.

 

Pamiętaj! Nie istnieje jeden uniwersalny wzór czy schemat licencjonowania. Każdy płatny bank zdjęć stockowych ma swoje indywidualne regulaminy i scenariusze dystrybucji materiałów audiowizualnych. Powyższe przykłady przedstawiają najczęstszy sposób licencjonowania i często nieuświadomione przez ludzi niuanse związane licencjonowaniem.