banki zdjec zdjecia stockowe darmowe banki zdjec

 

Żyjemy w świecie wizualnych narracji, w którym główną rolę w komunikacji marketingowej odgrywa obraz. Jednak znalezienie wartościowego i darmowego materiału graficznego okazuje się często czasochłonnym procesem – nawet na płatnych serwisach stockowych dostrzec można charakterystyczne cechy zdjęć, które w efekcie są nie tylko mało autentyczne, ale i bywają obiektem drwin wielu internautów. Przygotowaliśmy subiektywną listę 10 darmowych banków zdjęć, gdzie znajdziecie zdjęcia naprawdę wysokiej jakości, których nie będziecie się wstydzić!

 

Jak działają darmowe banki zdjęć?

 

Zanim zaczniesz korzystać z darmowych serwisów stockowych pamiętaj, aby zapoznać się ze sposobem działania i korzystania z ich usług. Do najpopularniejszych systemów licencjonowania praw autorskich zalicza się licencję Creative Commons (CC), w której można wyróżnić dwa rozwiązania:

  • CC BY – dzięki tej opcji możemy dowolnie kopiować zdjęcia i wykorzystywać je w celach komercyjnych. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani do podania ich autora w naszej publikacji. Stosując się do opisanej reguły udostępniania zdjęć, licencjodawca nie może odwołać zgody na ich wykorzystywanie.
  • CCo – rozwiązanie w takiej formie licencjonowania daje jeszcze większe możliwości korzystania z udostępnianych materiałów, w tym konkretnym przypadku nie musimy podawać nazwy autora zdjęcia w opublikowanym przez nas materiale.

 

Lista darmowych serwisów stockowych

 

Istnieje kilka serwisów stockowych które ze względu na dużą ilość i wysoką jakość grafik, zasługują na szczególną uwagę.

 

Pixabay

Pixabay – zaletą tej strony jest to, że możesz korzystać z niej w języku polskim. Platforma pełni również funkcję agregatora podobnych serwisów stockowych, dzięki czemu będziesz mógł zaoszczędzić swój czas na wyszukiwaniu najlepszego materiału graficznego.

 

Unsplash

Unsplash – strona oferuje zarówno darmowe zdjęcia wysokiej, jak i dobrej jakości , a główną tematyką serwisu są grafiki przedstawiające krajobrazy. Korzystając z Unsplash możemy skorzystać także z opcji filtrowania treści w lewym górnym rogu, gdzie zdjęcia są oznaczone jako materiał najnowszy i najlepszy.

 

Gratisography

Gratisography – godny polecenia bank z darmowymi zdjęciami. Pomimo małej ilość dostępnych zdjęć, możemy liczyć na ich niecodzienność i oryginalność.

 

Foodiesfeed

Foodiesfeed – ten bank darmowych zdjęć stockowych skierowany jest głównie do osób, którzy poszukują grafik przedstawiających jedzenie i żywność.

 

Skuawk

Skuawk – platforma wyróżnia się zdjęciami wysokiej jakości, które podzielone są na kategorie, ułatwiające tym samym nawigację po portalu.

 

Picjumbo

Picjumbo – dostępne tu materiały graficzne są wysokiej jakości, a ich ogólna kategoryzacja ułatwia odnalezienie najlepszego materiału.

 

SplitShire

SplitShire – ten bank zdjęć udostępnia za darmo wysokiej jakości materiały graficzne, jak i wideo

 

New Old Stock

New Old Stock – propozycja dla wszystkich, którzy szukają zdjęć w klimacie retro.

 

Startup Stock Photos

Startup Stock Photos – każdy, kto szuka ładnych zdjęć z biura na pewno znajdzie tu coś inspirującego.

 

Kaboompics

Kaboompics – dobrze skategoryzowany serwis stockowy o dużej ilości i jakości zdjęć.

 

Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od wielu czynników i różnych potrzeb marketingowych. Jeżeli przedstawione powyżej propozycje są dla Ciebie niewystarczające, zachęcamy do skorzystania z płatnych banków zdjęć.  To zestawienie znajdziesz tutaj: 5 najlepszych płatnych banków zdjęć stockowych.