.
90-lecie Polskich Linii Lotniczych LOT
Z okazji 90-lecia Polskich Linii Lotniczych LOT opracowaliśmy koncepcję jubileuszu polskiego przewoźnika. Wspólnie z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT stworzyliśmy set materiałów uwieczniając 90 lat życia żurawia na niebie. Zaprojektowaliśmy jubileuszowy album z elementami rozszerzonej rzeczywistości, który jest podsumowaniem wieloletniej działalności najbardziej rozpoznawalnej polskiej marki. Treści zostały opracowane przez Leszka Jonkajtysa – historyka lotnictwa komunikacyjnego. Odpowiadaliśmy również za stworzenie filmu-animacji pokazującej rozwój linii lotniczej – jej floty oraz siatkę połączeń – na przełomie 90 lat. Przedstawiliśmy również fantastyczne plakaty reklamowe Polskich Linii Lotniczych LOT, którymi autorami byli znani polscy ilustratorzy z Polskiej Szkoły Plakatu, poprzez ich digitalizację oraz zorganizowanie wystawy.
90 lat minęło…
Średnio 350 rejsów dziennie, ponad 1300 profesjonalnych członków załogi, blisko 9 mln pasażerów rocznie – tak w skrócie można opisać PLL LOT. Jednak nie każdy wie, że LOT w 2019 roku obchodził swoje 90. urodziny. Założone 2 stycznia 1929 roku są jedną z najstarszych linii lotniczych na świecie i pomimo różnych kolejności losu, samoloty z żurawiem są widoczne na niebie na czterech kontynentach po dziś dzień. Aby uczcić tę rocznice oraz związane z nią obchody, stworzyliśmy interaktywny album, który jest podsumowaniem długoletniej działalność marki – jej początkach, rozwoju floty oraz siatki połączeń. Album to nie tylko przypomnienie historii, ale także uhonorowanie ludzi pełnych zaangażowania, determinacji oraz ogromnej pasji do latania, którzy pracują na sukces Polskich Linii Lotniczych LOT oraz tworzą najbardziej międzynarodową polską markę.
LOT w przyszłość
W albumie chcieliśmy pokazać przekrój historii LOTu, dlatego połączyliśmy historyczne materiały z nowoczesnym rozwiązaniami. Podnieśliśmy atrakcyjność wydawnictwa poprzez wykorzystanie technologii AR (ang. Augmented Reality), która umożliwiła udostępnienie odbiorcom różnego rodzaju materiałów cyfrowych – animacji, archiwalnych filmów, samolotów. Dzięki temu czytelnik nie jest biernym odbiorcą – ma możliwość wejścia w interakcję z prezentowanymi cyfrowymi treściami, a także zapisywać je, dzielić się nimi w mediach społecznościowych. Aby uzyskać dostęp do treści cyfrowych, przygotowana została aplikacja działająca na platformach Android i iOS.
Album w liczbach
248

stron historii
polskiego przewoźnika

10

atrakcyjnych
pamiątkowych wkładek

15

historycznych
plakatów

18

elementów AR
(Augmented Reality)

1

film podsumowujący 90 lat
polskiego Żurawia

Historia w rękach

Pamiątkowy album został również wzbogacony o materiały pamiątkowe, m.in. list prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT, pierwszy bilet, historyczną ulotkę, plakat, projekt logo z żurawiem, które każdy może wziąć do ręki oraz przyjrzeć się im z bliska. Wkładki do albumu tworzą dodatkową wartość dla kolekcjonerów, pasjonatów lotnictwa oraz LOTu.

Dbałość o szczegóły

Okoliczności wydania albumu wymagały, by posiadał on wyjątkową oprawę graficzną, dlatego okładka została wykonana z materiału plus hot stamping, na którym wytłoczono logo Polskich Linii Lotniczych LOT. Na etui pojawił się wybiórczy lakier UV oraz folia soft-touch. Wewnątrz albumu użyto srebrzeń.

Podróż śladami historii
Z okazji tak ważnego jubileuszu LOT-u, zabraliśmy wszystkich w niezwykłą podróż w czasie. Otwierając kolejne kadry animacji, którą stworzyliśmy we współpracy ekipą Juice., pokazaliśmy wszystkie ważne wydarzenia, jak również podkreśliliśmy istotne etapy rozwoju polskiego przewoźnika. Początek przedstawionej historii LOT-u rozpoczyna się od ukazania ewoluującego logotypu marki. Następnie pokazany jest rozwój floty - od pierwszego samolotu jakim był Junkers F-13, po najnowocześniejszego Dreamlinera, Boeing’a 789. Skupiliśmy się również na przedstawieniu serca każdej linii lotniczej, czyli siatki połączeń, która dziś liczy ponad 100 destynacji na 4 kontynentach. Nie zapomnieliśmy także o ważnych partnerstwach oraz o personelu, która dba o bezpieczeństwo i wygodę pasażerów.
.
Workflow animacji

Koncepcja > Scenariusz > Storyboard > Lookframe > Stillmatic > Animacja

Konkurs na plakat

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły konkurs na projekt plakatu w ramach jubileuszu 90-lecia firmy, a także organizowanej wystawy. Do tej pory LOT wydał już ponad 100 plakatów zaprojektowanych przez wybitnych artystów Polskiej Szkoły Plakatu. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: “90 lat LOT-u - świętujemy okrągły jubileusz LOT-u” oraz “LOT za 90 lat – jak LOT będzie się reklamować w przyszłości”. PA było odpowiedzialne za przygotowanie landing page konkursowego oraz przygotowanie zwycięskich prac do wystawy plakatów.

Wystawa plakatów

Następstwem niecodziennej animacji było przygotowanie wystawy historycznych plakatów reklamowych LOT-u. Ich autorami są słynni polscy artyści, zarówno Ci przedwojenni, jak i Ci należący do renomowanej Polskiej Szkoły Plakatu: Janusz Grabiański, Tomasz Rumiński, Roman Cieślewicz, Maciej Hubner, Waldemar Świerzy, Janusz Stanny i wielu innych. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie i odbyło się już w siedzibie LOT-u i Centrum Olimpijskim w Warszawie. Kolejna ekspozycja plakatów planowana jest na lotnisku Chopina, w Teatrze Wielkim, jak i Łazienkach Królewskich.

Powstała nowa kategoria agencji reklamowej