Nie jesteś pewny, czym jest content marketing a inbound marketing? Którą z tych strategii potrzebujesz do swojej strony internetowej lub biznesu? Czy możesz użyć tylko jednej z nich, a może powinieneś wykorzystać obie?

 

inbound marketing content marketing

 

Jeśli czytasz ten tekst – przypuszczam, że nie wiesz, czy content marketing , inbound marketing , a może oba, są dobrymi wyborami dla Twojej firmy, nie wiesz również, w jaki sposób mogą Ci pomóc.

 

Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego o obu metodach marketingu – dlaczego są tak istotne oraz jakie profity mogą Ci przynieść.

 

Czym jest Content Marketing?

 

Pojęcie „content marketing” pierwszy raz zostało użyte około roku 2001, aby opisać sposób, w jaki marki wykorzystywały treści opracowane przez siebie na rynku konsumenckim. Zamiast tradycyjnych metod, takich jak reklamy, ulotki czy billboardy, content marketing opierał się na gazetach, blogach i książkach – w ten sposób firmy przedstawiały się swoim klientom.

 

Pomimo, że to pojęcie jest relatywnie nowe i stało się powszechnie znane dopiero w ostatnich kilku latach, content marketing używany jest tak naprawdę od setek lat. Jeden z pierwszych przykładów pochodzi z roku 1895, gdy John Deere rozpoczął dystrybucję gazety zwanej „The Furrow” (tłum. „Bruzda”) do klientów. Kilka lat później, w 1904 roku, Jell-O dystrybuował do klientów darmową książkę z przepisami, co przyniosło mu ponad milion dolarów przychodu.

 

Marketing treści zazwyczaj zawiera taki content, który klient znajdujący się w grupie docelowej lub demograficznej danej marki uzna za pomocny, przydatny lub interesujący. Nawet, jeśli treść nie zawiera mocnego wezwania do podjęcia akcji (tzw. call-to-action), ani nie promuje produktu czy usług, to jej istnienie może zbudować lojalność i przywiązanie do marki.

 

Czym jest Inbound Marketing?

 

Inbound marketing, tak, jak content marketing, funkcjonował w użyciu przez wiele lat, ale ewoluował do preferowanej metody marketingu dopiero w ostatnich 5-10 latach. Gdy klienci zaczynają ignorować inwazyjne metody sprzedaży (billboardy, ulotki itd.), firmy muszą szukać nowych sposobów dotarcia do potencjalnych klientów i przekształcić ich w kupujących.

 

 

Główną przesłanką inbound marketingu jest to, że klienci nie chcą, by im zawracano głowę reklamą i nachalnym marketingiem.

 

Jednak gdy klienci samodzielnie szukają danej firmy lub usług, chętniej korzystają z oferty skierowanej do nich i odpowiedzą na „wezwanie do działania” (call-to-action).

 

Inbound marketing (marketing przychodzący) skupia się na dostarczaniu właściwej treści do właściwych konsumentów we właściwym czasie.

 

Czym różni się Content Marketing od Inbound Marketingu?

 

Pomimo, że marketing treści i marketing przychodzący mają ze sobą dużo wspólnego, jest między nimi kilka różnic. Content marketing skupia się bardziej na tworzeniu i dystrybucji treści za pomocą wielu kanałów – na przykład napisaniu przewodnika, udostępnieniu go poprzez social media i zyskanie pewności, że został przeczytany i udostępniony przez ludzi, którzy uznali go za odpowiedni. Inbound marketing z kolei skupia się na tworzeniu stron internetowych i treści na nie, które będą na tyle atrakcyjne dla użytkownika, że zdecyduje się on na podjęcie akcji – zamówienie produktu w sklepie, wypełnienie formularza kontaktowego, lub po prostu kliknięcie „obserwuj” w social mediach.

 

 

Marketing treściowy skupia się głównie na blogach i kreowaniu treści, podczas gdy marketing przychodzący korzysta z wielu metod i kanałów – od social mediów, poprzez blogi, aż do filmów video, np. Youtube.

 

 

Czy marketing przychodzący to to samo, co content marketing?

 

Gdy czyta się sporo na temat inbound i content marketingu można odnieść wrażenie, że oba pojęcia używane są zamiennie i że za pomocą obu tych pojęć opisywana jest jedna i ta sama metoda. Jest to w pewnym sensie poprawne założenie, jednak jest kilka znaczących detali, które odróżniają oba te pojęcia.

 

Strategie inbound i content marketingu są podobne, ponieważ obie opierają się na holistycznym spojrzeniu na marketing, które skupia się głównie na zaspokajaniu potrzeb użytkownika. Obie są „nieinwazyjne”, obie opierają się na powolnym, konsekwentnym budowaniu więzi między marką a klientem.

 

Jednakże, marketing treściowy i przychodzący to nie jest to samo – właściwie nie byłoby błędem powiedzieć, że content marketing jest częścią strategii inbound marketingu. Inbound marketing nawiązuje do metod, które są używane do „konwersji” osoby odwiedzającej np. stronę www w klienta, podczas gdy content marketing skupia się wyłącznie na metodach pisania treści i ich dystrybucji.

 

 

Która metoda jest lepsza? Marketing przychodzący czy treściowy?

 

Obie te metody powinny być de facto składowymi Twojej strategii marketingu internetowego. Żadna z tych metod nie jest lepsza ani gorsza, a obie metody stosowane jednocześnie mogą przynieść fantastyczne efekty.

 

Inbound marketing jest konieczny, ponieważ sprawi, że Twoja strona internetowa będzie skuteczna. Metody, z których korzystasz i treści, które udostępniasz, mogą zachęcić użytkowników do podjęcia akcji i zamienić ich w kupujących. Content marketing z kolei uczyni Twoja stronę bardziej atrakcyjną dla odwiedzających. Perswazyjne i merytoryczne, napisane zrozumiałym językiem treści przekonają ich, że jesteś tym, czego szukają, a także zapewnią Ci świetne pozycje w rankingach wyszukiwarek internetowych, np. Google.

 

Obie metody stosowane jednocześnie zapewnią Ci obecność w świadomości potencjalnych klientów, pozwolą zbudować z nimi świetne relacje czy wygenerują leady (osoby potencjalnie zainteresowane Twoją ofertą).

 

Korzystanie z obu metod zagwarantuje Twojej marce sukces w internecie.